Saat 10.15'te başlayan sınav öncesinde, duygularını paylaşan öğrenci ve veliler, heyecanlı olduklarını belirttiler. Aaylar, yoğun bir hazırlık döneminin ardından sınava girmenin heyecanını yaşadıklarını belirttiler.

Malatya'da yaklaşık 150 bin öğrenci karnelerini aldı Malatya'da yaklaşık 150 bin öğrenci karnelerini aldı

Bazı veliler, çocuklarına sınav yerine kadar eşlik edip onlara moral vermeye çalışırken, bazıları da okul bahçelerinde dua ederek bekledi. Bu yıl, bazı anne ve babalar da çocuklarıyla birlikte sınava girdi. 

"Biz çocuğumuzdan daha heyecanlıyız"
Çocuklarına destek olmak amacıyla eşiyle birlikte çocuklarını YKS sınavına getiren Fahrettin Eskin, "Biz çocuğumuzdan daha heyecanlıyız. Bir çocuğum daha Batman'da sınava giriyor. Buraya getirdiğimiz oğlumuzda fazla stres yok ama Batman'da sınava girecek oğlumuzda oldukça stres var. Biz elimizden geleni yaptık. Dershaneye gitti, çalıştı, inşallah kazanır." temennisinde bulundu.

Çocukları Yusuf Eskin ise, "Çok stresliyim ve biraz da heyecanlıyım. Biraz çalıştım, inşallah kazanırım. 2 yıllık bir bölüm gelse yeter. Eşit ağırlık bölümünden sınava giriyorum. Daha çok sözele çalıştım. Sınava hazırım." dedi.

"Devlet büyüklerinden ricamız, Kurtalan merkezde de sınav merkezi açılsın"
Çocuklarıyla birlikte YKS sınavına gireceğini ifade eden Beşir Aydın, "Çocuklar sınava hazırlandı ama ben memur olduğum için hazırlanma fırsatım olmadı. Emekli olduğumda belki işime yarar diye sınava giriyorum, inşallah bir şeyler yaparım. Bir oğlum doktor, sınava giren oğlumun hedefi de tıp; inşallah kazanır. Tabii ilk defa sınava girdiği için stres var. Kurtalan adına bir konuyu da dile getirmek istiyorum. Kurtalan, köylerle birlikte 70-80 bin nüfusa sahip. Siirt merkezde sınava girenlerin yüzde 50'si Kurtalan ilçesinden gelmekte. Devlet büyüklerinden ricamız, Kurtalan merkezde de sınav merkezi açılsın. Şu an birçok öğrenci ışıklarda, trafikte yolda kaldı; öğrencilerin en az yüzde 20'si yetişemeyecek." şeklinde talebini dile getirdi.

"2 çocuğum, gelinim ve ben sınava giriyoruz"
YKS sınavına girecek eşi, oğlu ve gelinini desteklemek amacıyla sınava geldiğini ifade eden Çetin Azar, eşinin üniversite sınavına gireceği için hem kendisinin hem de eşinin heyecanlı olduğunu söyledi.

Eşi Güldane Azar, "Ben de şansımı denemek istedim, 2 yıllık bir bölüm kazansam fena olmaz. El sanatları bölümüne gitmek istiyorum, belgelerim var. Çalıştım ama çok değil. Dün akşamdan beri heyecan var. Uyuyamadım, 2 saatlik uykuyla geldim. 2 çocuğum, gelinim ve ben sınava giriyoruz." dedi.

"Stres ve heyecan var, ellerim titriyor"
Şırnak'tan Siirt'e YKS sınavına katıldığını ifade eden Serkan Erbek, "Sınava 3 aydır hazırlanıyorum. Lise son sınıfta olduğum için ancak bu kadar hazırlanabildim. Allah'ın izniyle elimden geleni yapmaya çalışacağım. Öğretmenlerimiz bu süreçte bize destek oldular. Özellikle Fatma hocama selamlar. Çocuk gelişimini hedefliyorum ama stres ve heyecan var. Ellerim titriyor. Dün gece yarısına kadar uyuyamadım, sınavı düşündüm. Sabah da erken geldim, inşallah güzel geçer." diye konuştu. 

Kaynak: İLKHA