Gezegenlerin Gözyaşları: Uzayın Sulu Keşifleri ve İnsanlığın Geleceği Gezegenlerin Gözyaşları: Uzayın Sulu Keşifleri ve İnsanlığın Geleceği

Son günlerde gündemi meşgul eden depremlerin yaşandığı Yüksekova ilçesinin Suüstü köyünde yaşayan Zeyat Oğuz, aldığı malzemelerle sarsıntı anında hızlı bir şekilde uyarı verebilen bir alarm cihazı tasarladı. Oğuz'un kullandığı malzemeler arasında kavanoz kapağı, tahta, pervane, dinamo, vida, kablo ve çeşitli materyaller bulunmaktadır. Oğuz, geliştirdiği deprem alarmını odasının tavanına monte etti ve sesle birlikte kullanılan lamba sayesinde depremi hissetme imkanı sağladı.

Deprem41

Depreme karşı duyarlı bir alet ürettiğini ifade eden Zeyat Oğuz, eğer imkanlar sağlanırsa daha önemli aletler geliştirebileceğini belirtti. Oğuz, köylerinin fay hattı üzerinde bulunduğunu hatırlatarak, geçen yıl ülkede meydana gelen büyük depremin ardından birçok ilin hasar gördüğünü ve birçok vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi. Oğuz, Hakkari'de büyük bir depremin olabileceği uyarısında bulunan uzmanların etkisiyle harekete geçtiğini ve böyle bir cihazı yapmaya karar verdiğini ifade etti. Oğuz, umut ediyor ki, bu tür felaketler yaşanmaz ve üretilen bu tür cihazlar gereksiz kalır.

Deprem1

Kaynak: İHA