Diyarbakır'da İçkale Müze Kompleksi'nde "Kültürler Gecesi" Diyarbakır'da İçkale Müze Kompleksi'nde "Kültürler Gecesi"

Roma’nın doğudaki son garnizonu olan Zerzevan Kalesi, fotoğrafçıların favori mekanlarından biri olmaya devam ediyor. Fotono21 Fotoğraf Derneği Başkanı Mehmet Kılıçoğlu, 2018 yılından bu yana dört mevsim boyunca Zerzevan Kalesi'ni fotoğrafladıklarını belirtti.

Kılıçoğlu, Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel açıdan önemli destinasyonlarından biri olan Zerzevan Kalesi'nde kazı çalışmalarının yeni başlamış olmasına rağmen, buradaki askeri yerleşim alanının dünyanın en iyi korunmuş örneklerinden biri olduğunu, son bulunan Mithras Tapınağı’na ev sahipliği yaptığını ve kazılarda elde edilen bulgulara göre 3 bin yıla yakın bir geçmişe sahip olduğunu söyledi. Bu özelliklerin arkeologların, tur operatörlerinin ve şehrin fotoğraf arşivini oluşturmak isteyen fotoğrafçıların ilgisini çektiğini ifade etti. Gün doğumu ve batımında kalenin yüksek tepesinden izlenebilen büyüleyici atmosferin fotoğraf çekimlerini sürekli hale getirdiğini dile getiren Kılıçoğlu, “Zerzevan Kalesi’nde fotoğraf çekimi için belirli bir saat yok diyebilirim. Günün her saatinde fotoğraf açısından zengin olan kaleye, önceden yaptığımız planlamalara göre belirli saat aralıklarında geliyoruz. Gün doğumu ve batımında güneş ışınlarının eğik açıyla geldiği anlarda siluet fotoğraflar ve yapıların ışığın geliş yönüne doğru çekimlerini yaparken, öğle saatlerinde ise güneş ışınlarının dik geldiği gölgesiz anlarda tüm alanı fotoğraflamaya çalışıyoruz” dedi.

Kılıçoğlu, gün batımından hemen sonra başlayan mavi saatte çekilen fotoğrafların ardından yıldız ve Samanyolu fotoğrafları çektiklerini anlattı. “Zerzevan Kalesi, ışık kirliliğinin az olduğu bir bölgede bulunduğundan bu tür çekimler için son derece uygun. Mart ve eylül ayları, kuzey yarımkürede Samanyolu fotoğrafları için en ideal zaman dilimleri. Biz de bu zamanlarda belirli aralıklarla gelerek Zerzevan Kalesi’ni ve çıplak gözle de görülebilen Samanyolu’nu birlikte fotoğraflamaya çalışıyoruz. Ayrıca, bu alan astro fotoğrafçılık için mükemmel bir eğitim yeri. İlk kez astro fotoğraf çekecek olan fotoğrafçılar, ilk çekimlerini burada gerçekleştirebiliyorlar. Bundan sonra da düzenli olarak Zerzevan Kalesi’ni fotoğraflamaya ve gün doğumu ile batımını izlemeye buraya gelmeye devam edeceğiz. Herkesi de bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA