Bingöl'ün tarihi dokularının turizme kazandırılması amacıyla valilik ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü harekete geçti. Önceden vatandaşların gitmekte çekindiği bölgeler, güvenlik operasyonlarıyla temizlenerek turizme açılmayı bekliyor.

A W221585 01

Bu kapsamda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde Yel Değirmeni ve Bağlarpınarı köylerine bir gezi düzenledi. İki köyde bulunan 11 tescilli yapı, il protokolü ve vatandaşların katılımıyla yerinde incelendi. Şeyh Yusuf Harputi Türbesi, kilise, manastır, tarihi çeşme, konak ve havuz gibi tescilli yapıların bulunduğu bölgede, turizm rotası oluşturmak için Vali Ahmet Hamdi Usta eşliğinde 6 kilometrelik bir yürüyüş yapıldı.

Siirt'te aşırı sıcaklar devam ediyor: Uzmanlardan uyarı Siirt'te aşırı sıcaklar devam ediyor: Uzmanlardan uyarı

"Bingöl turizmle anılmalı"

Bağlarpınarı köyünde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Usta, daha önce terörle anılan Bingöl’ün artık turizmle anılması gerektiğini belirtti. Vali Usta, "Bingöl maalesef yıllarca terör, asayiş ve güvenlikle anılan bir şehir olarak algılandı. Ancak son yıllarda bu kavramları Bingöl gündeminden çıkardık. Bingöl’ün asayiş ve güvenlik açısından bir problem olmadığını kanıtlayan bir yürüyüş rotası oluşturduk. İlk olarak Yel Değirmeni köyümüze gittik, Yusuf Harputi Türbesi'ni restore ettiriyoruz. Bu türbenin özelliği, Türkiye'de ilk defa yedigen köşeli olarak kayıtlara geçen bir yapı olması. Bu tür yapıların örnekleri Balkanlar ve Makedonya’da bulunuyor. Türkiye’de bu anlamda ilk olan bu türbeyi restore ediyoruz. Ayrıca bu bölgede kilise, manastır ve çeşmeler de var. Bu yapıları gördükten sonra, 11 tescilli bina bulunan bu bölgeden yaklaşık 6 kilometrelik bir yürüyüşle Bağlarpınarı köyüne geldik. Bingöl’ü artık doğal güzellikleri, yürüyüş parkurları ve doğa yürüyüşleriyle anılan bir şehir haline getirmek istiyoruz" dedi.

"Bu bölge açık hava müzesi gibi"

Etkinliğe katılan ve tarihi alanları gezen öğretim görevlisi Nebi Butasım, "Bugün çok güzel bir etkinliğe katıldık. Yel Değirmeni köyüne gittik. Yel Değirmeni köyünde türbeler, kiliseler ve mezarlıkları gördük. Oradan Bağlarpınarı köyüne yaklaşık 5 kilometrelik bir doğa yürüyüşü yaptık. Bu köyün de tarihi dokusunu görme şansımız oldu. Bu iki köy, adeta bir açık hava müzesi gibi. İnşallah burası turizm bölgesi ilan edilir ve daha güzel etkinliklere ev sahipliği yapar" dedi.

Öğrencilerden Enes Kaya ise, "İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinesinde Yel Değirmeni ve Bağlarpınarı köylerine geldik. Bingöl’de bu kadar güzel tarihi anıtlar, kümbet ve çeşmeler olduğunu bilmiyorduk. Coğrafi yapısıyla tanıdığımız Bingöl’ün turizm açısından da bu kadar zengin olduğunu fark etmemiştik. Bu geziyle beraber hem halkın hem de rehberlerin verdiği bilgilerle çok güzel şeyler öğrendik" dedi.

Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen programa Vali Usta’nın yanı sıra Adaklı Kaymakamı Koray Çelik, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Enes Üçgül, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: İHA