Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesinde görev yapan Diyetisyen Vedat Gülen, yaz aylarında tüketilen yağlı ve baharatlı yiyeceklerin mide sorunlarına ve terleme sonucu kötü kokuya yol açabileceği konusunda uyarılarda bulunarak vatandaşlara tavsiyelerde bulundu.

A W221929 01

Gülen, özellikle sıcak havalarda vücudun su ve mineral kaybettiği durumlarda sağlığın korunması, kilo kontrolünün sağlanması ve yaz mevsiminde beslenme önerileri hakkında bilgi verdi.

Diyarbakır'da Zamlı Toplu Taşıma Ücretlerine Dikkat! Diyarbakır'da Zamlı Toplu Taşıma Ücretlerine Dikkat!

Kilo kontrolüne kış aylarından başlanması gerektiğini vurgulayan Gülen, "Kilo kontrolüne yaz aylarına girmeden önce, kış mevsiminde başlanmalıdır. Yazın sıcaklardan dolayı yağlı yemekler yorucu olabiliyor ve iştah kış mevsimindeki kadar açık olmayabiliyor. Bu yüzden kilo kontrolüne kış mevsiminden başlanmasını tavsiye ediyorum. O dönemde hava şartlarından dolayı diyetlere daha rahat uyulabiliyor. Yazın ise çoğu kişi tatile gidiyor ve diyetle uğraşmak istemiyor. Bu nedenle danışanlarımıza yaz aylarını daha rahat geçirebilmeleri için kilo kontrollerini kıştan yapmalarını öneriyoruz" dedi.

Özellikle yaz aylarında kışın tüketilmesi gereken gıdalardan kaçınılması gerektiğini belirten Gülen, "Çok kalorili gıdalar, kuru baklagiller ve gaz yapıcı gıdalardan uzak durulmalıdır. Mümkün olduğunca sıvı ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Bu mevsimde bol bol yeşil sebze ve meyve tüketilmelidir. Likopen içeriği yüksek meyve ve sebzeler tercih edilmelidir. Bu tür gıdalar, kalp damar hastalıkları ve sıcaklardan kaynaklanan tansiyon problemleri için çok faydalıdır" ifadelerini kullandı.

Beslenme tarzında fazla baharat kullanımından kaçınılması gerektiğini söyleyen Gülen, şöyle devam etti: "Sıcak havalarda vücudumuz su dengesini terleme yoluyla sağlar. Çok baharatlı yiyecekler tüketildiğinde sindirim sistemi etkilenir ve terleme sonucu kötü kokulara yol açabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır."

Kaynak: İHA