Nusaybin ilçesinde, enerji kaçağını engellemek amacıyla gerçekleştirilen yeni yeraltı şebekesi yatırımını engelleyen ve %72.2 oranında kaçak elektrik kullandığı belirlenen bir siteye, "Biz hırsız değiliz" mesajını içeren bir pankart asılmıştı. Yapılan kontroller sonucunda, aynı sitede yeni döşenen şebekeden kaçak elektrik hattı çekildiği ortaya çıktı. Kaçak elektrik çeken kişiler, denetim ekiplerinin gelmesiyle malzemeleri bırakarak kaçtı.

Dicle Elektrik, kırsal ve tarımsal alanların yanı sıra şehir merkezlerinde de kaçak elektrikle mücadele ediyor. Nusaybin ilçesinde bulunan Şerif Başak-3 konut sitesinde eskiyen ve risk oluşturan eski elektrik şebekesi yenisiyle değiştirildi. Ancak bazı site sakinleri, yeni şebekeden kaçak elektrik alamayacaklarını bildikleri için bu yatırıma karşı çıktı. Yapılan kontrollerde, sitenin aylık 100 bin kWh elektriğinin %72.2'sinin kaçak olarak tüketildiği tespit edildi. Bu durum yıllık 2.2 milyon TL'lik bir fatura oluşturuyordu. Site sakinleri, bu duruma tepki göstermek amacıyla büyük bir pankart astılar.

Denetim ekipleri, hafta sonu akşam saatlerinde siteye gitti ve yapılan ihbar üzerine yeraltı elektrik şebekesine ait korumalı kabloların delinip kaçak elektrik hattının çekilmeye çalışıldığını tespit etti. Kaçak hattın metrelerce uzunluğa ulaştığı ancak konutlara henüz bağlanmadığı belirlendi. Kaçan kişiler, denetim ekiplerinin gelmesiyle kullandıkları malzemeleri bıraktılar. Dicle Elektrik ekipleri, zarar gören kabloları onardı ve kaçak hattı iptal etti.

Şanlıurfa'da Kurban Bayramı namazı kılındı Şanlıurfa'da Kurban Bayramı namazı kılındı

Olayın ardından Dicle Elektrik avukatları, suç duyurusunda bulunmak için harekete geçti. İncelemeler sonucunda, kaçak elektrik hattının çekilirken panonun görünmemesi için bir tır kullanıldığı belirlendi. Avukatlar, kaçak elektrik hattını çekenleri tespit ederek yasal işlem başlatmak için savcılığa suç duyurusunda bulundular.

Kaynak: DİCLE ELEKTRİK BASIN BÜLTENİ