Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Özel Halk Otobüsleri’nde ulaşım ücretini 20 liraya çıkardı. Ancak, şoförlerin "ücretsiz" kart kullananlara karşı direnişi sürüyor ve kriz çözülmüş değil.

Ulaşım ücretleri üzerinde uzlaşı sağlanmış olmasına rağmen, Diyarbakır’daki Özel Halk Otobüsleri'ndeki sorunlar bitmedi. Yolcular, otobüs şoförleriyle hâlâ karşı karşıya geliyor. 

Geçmişte, Özel Halk Otobüsleri şoförleri birçok kez eylem yaparak, şartlarının iyileştirilmesini ve ulaşım ücretlerine zam yapılmasını talep etmişti. Şoförler, bu talepler karşılanmadıkça ücretsiz kartların geçersiz olacağını duyurmuştu.

Vatandaşın hakkını gasp ediyorlar

Hamo Ağa Gazetemizi Ziyaret Etti Hamo Ağa Gazetemizi Ziyaret Etti

DEM Partili Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ile Özel Halk Otobüsleri arasında yapılan anlaşma sonucu otobüs ücretleri 20 liraya çıkarıldı. Şoförler, bu zamların yapılması durumunda ücretsiz kartları kabul edeceklerini söylemişlerdi. Ancak zamlar gerçekleştirilmesine rağmen, otobüslerde ücretsiz kartlar hâlâ geçerli değil ve vatandaşların haklarını gasp etmeye devam ediyorlar.

Son günlerde, otobüs şoförleri ile yolcular arasında yaşanan tartışmalar gündeme gelmeye devam ederken  Zabıta Daire Başkanlığı tarafından otobüs şoförü hakkında cezai işlem uygulaması sürücülere adeta ödül gibi geldiği görüldü. Yaşanan duruma tepki gösteren vatandaşlar DEM Partili beldiyenin yetersizliğinden yakınarak görevlerini yerine getirmeye davet ettiler.

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE