Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Sadullah Yoldaş, avukatları, depremde zarar gören ve hayatını kaybedenlerin aileleri katıldı. Mahkemede savunma yapan Yoldaş, binanın inşaatını S.T'nin gerçekleştirdiğini iddia ederek kendisinin sadece maddi destek sağladığını belirtti. Yoldaş, binanın 1993'te inşa edildiğini ve yapım sürecinde herhangi bir denetimin olmadığını ileri sürdü. Ekonomik kriz nedeniyle 1994'te S.T'nin inşaata devam etmediğini belirten Yoldaş, suçsuz olduğunu ve beraatini talep etti.

Depremde annesi, babası ve kız kardeşini kaybeden E.E. ise mahkemede ifade verdi ve binada tekstil atölyesinde çalıştığını söyledi. Atölyenin eskiden halı kursu olduğunu ve dönüşüm sırasında kolonların gizlendiğini belirtti. E.E, binanın çökmesinden Yoldaş'ı sorumlu tuttuğunu ifade etti.

DEPSAŞ Enerji Spor Kulübü'nün Turkish Open WAKO Dünya Kupası'ndaki Zaferi DEPSAŞ Enerji Spor Kulübü'nün Turkish Open WAKO Dünya Kupası'ndaki Zaferi

Diğer mağdurlar da benzer şekilde, yakınlarını kaybettiklerini ve sorumlu olanların cezalandırılmasını talep ettiler. Cumhuriyet savcısı ise dosyadaki eksikliklerin giderilmesi gerektiğini belirtti.

Mahkeme, Yoldaş'ın tutuksuz olarak yargılanmasına devam kararı vererek duruşmayı erteledi. İddianamede, Sadullah Yoldaş'a "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olma" suçundan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep ediliyor.

Kaynak: İHA