Diyarbakır'da Klimalarla Verimli Mücadele Rehberi Diyarbakır'da Klimalarla Verimli Mücadele Rehberi

2 Haziran’da, Marshall Bayraklı 8 bin tonluk Navin Hawk gemisinin Diyarbakırlı kaptanı Seyfettin Özel, Girit Adası’nın güneyinde denizde motorları bozulan ve günlerdir sürüklenen göçmenleri fark etti. Kaptan Özel, hemen harekete geçerek göçmenleri gemisine aldı ve hayatlarını kurtardı.

Özel, olay yerinin Girit Adası’nın 60 mil güneyinde olduğunu, motoru bozulmuş ve denizde günlerdir sürüklenen bir bot bulduklarını belirtti. Botta, Bangladeş, Pakistan, Lübnan, Mısır, Libya ve Somali gibi ülkelerden 37 göçmen bulunuyordu. Özel, Allah’ın yardımıyla göçmenleri gemiye alarak hayatlarını kurtardıklarını ifade etti.

Göçmenlerin durumunun oldukça kritik olduğunu belirten Özel, “Göçmenlerden ikisi denize düşüp kaybolmuş, üçü yaralıydı ve bir kişi tamamen baygındı. Suları bitmiş ve hepsi yavaş yavaş bayılmaya başlamıştı. Göçmenleri geminin salonuna alarak su ve yiyecek verdik, yaralarını pansuman yaptık. Baygın olan göçmenleri revire yatırdık ve su vererek iki üç saat içerisinde kendilerine gelmelerini sağladık” dedi.

Kaptan Özel, Yunanistan Olimpia Radyo ve Yunanistan Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi ile iletişime geçerek göçmenlerin durumunu bildirdi. Göçmenler, Girit Adası’nın güneyindeki bir limanda Yunanistan Sahil Güvenlik ekiplerine teslim edildi.

Kaynak: İHA