Irak ile Türkiye, bu proje ile Asya ve Avrupa arasındaki seyahat süresini kısaltmayı ve transit merkezi olmayı hedefliyor.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 yıl aranın ardından 22 Nisan'da Bağdat ve Erbil'e yaptığı ziyaretin sebebi Basra Körfezi hinterlandını Türkiye üzerinden Avrupa'ya açacak Kalkınma Yolu Projesi.

Whatsapp Image 2024 04 23 At 16.41.50

Türkiye ile Irak arasındaki ticaret hacminin 24 milyar doları aştığı dikkate alındığında projenin sunacağı potansiyel iş çevresini umutlandırırken, proje tamamlandığında tüm ortak ülkelerin ciddi ekonomik fayda görmesi bekleniyor.

Kalkınma Yolu Projesi'nin ilk ayağı olan liman, aynı zamanda Fırat ve Dicle nehirlerinin denize dökülmeden önce birleştiği Şattülarap'ın ağzında yer alıyor.
Limandan başlayarak Divaniye, Necef, Kerbela, Bağdat ve Musul'dan geçerek Türkiye sınırına uzanacak demir yolu ve kara yolu hatlarını içeren projenin, Türkiye sınırından Mersin Limanı'na erişim sağlaması ve karayoluyla İstanbul üzerinden Avrupa'ya ulaşması hedefleniyor.

Kırıkkale'de bir haftada 18 uyuşturucu satıcısı gözaltına alındı Kırıkkale'de bir haftada 18 uyuşturucu satıcısı gözaltına alındı

Whatsapp Image 2024 04 23 At 16.41.50 (1)

Orta Doğu'nun en büyük konteyner limanı olarak bilinen Dubai'deki 67 rıhtımlı Cebel Ali'yi geride bırakması öngörülen ve 90 rıhtım kapasitesine sahip olan Büyük Fav Limanı'nın 2025'te tamamlanması planlanıyor

Otoyol, demir yolu, enerji nakil ve iletişim hatlarını içeren ve 2028, 2033 ve 2050 olarak belirlenen üç aşamada tamamlanması planlanan proje, Avrupa'dan Körfez ülkelerine kadar geniş bir bölgeyi etkileyecek.

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE