7 Mayıs'ta işgal kuvvetleri, Refah Sınır Kapısının Filistin tarafını işgal ederek Gazze Şeridi'ne yardım akışını durdurdu.

Aynı ayın 5'inden bu yana işgal kuvvetleri, Refah şehrinin güneydoğusundaki Kerem Ebu Salem ticari geçiş kapısını da kapatmaya devam ediyor, insani ve tıbbi yardımların girişini engelliyor.

Filistin medyasına göre 2 sınır kapısının kapatıldığı dönemde işgal kuvvetleri, 3 binden fazla yardım tırının Gazze Şeridi'ne girişini, 700'e yakın hasta ve yaralının tedavi için kuşatma altındaki Gazze Şeridi dışına çıkmasını engelledi.

Sınır kapılarının kapatılmasının ardından işgal kuvvetleri, özellikle Cebaliye, Beyt Lahiya, Kemal Advan Hastanesi civarına saldırılarını da yoğunlaştırdı. İşgalciler sınır kapılarının kapatılması sonrası onlarca yerinden edilmiş insanı katletti.

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki El-Avde Hastanesi'nin işgal kuvvetleri tarafından kuşatılması nedeniyle tedavi hizmetlerinin durmasının ardından işgalciler, Beyt Lahiya'daki Kemal Advan Hastanesi çevresine doğru ilerlemeye devam etti.

Güneydeki Refah'ta işgal uçakları şehrin doğusundaki birçok bölgeyi bombalayarak onlarca kişiyi de şehit etti ve yaraladı. Saldırılar nedeniyle şehrin doğusunda yaklaşık 800 bin kişi Deyr el-Balah şehrine doğru gitmek zorunda kaldı.

Dün, BM Dünya Gıda Programı kuzey Gazze Şeridi'ndeki kıtlığı önlemek için "güvenli ve sürdürülebilir" erişim ihtiyacını vurguladı, ancak işgal makamlarını bunu engellediğine dikkat çekti.

Dünya Sağlık Örgütü dün yaptığı açıklamada, "Gazze Şeridi'nde temel ilaç ve yakıt tedariki çok düşük ve güvenlik kısıtlamaları nedeniyle hareket kısıtlı." ifadelerini kullandı.

Filistin Esirler Cemiyeti: İşgalciler, 7 Ekim'den beri Batı Şeria'da 640 çocuğu alıkoydu Filistin Esirler Cemiyeti: İşgalciler, 7 Ekim'den beri Batı Şeria'da 640 çocuğu alıkoydu

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), kara geçişlerinin açılmaması ve bu geçişlere güvenli erişim sağlanamamasının Gazze Şeridi'ndeki felaket insani koşulların devam edeceğine işaret ettiği uyarısında bulundu.

İşgal rejiminin, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları geçtiğimiz Ekim ayının 7'sinden bu yana karadan, denizden ve havadan sürüyor ve çoğunluğu çocuk ve kadın olmak üzere 35 bin 456 kişi şehit oldu, 79 bin 476 kişi de yaralandı. Binlerce ceset ise halen enkaz altında olduğundan ekipler onlara ulaşamıyor. 

Kaynak: İLKHA