Palu'da dağ keçileri şehir mezarlığında sürü halinde görüntülendi Palu'da dağ keçileri şehir mezarlığında sürü halinde görüntülendi

Dicle Elektrik ekipleri, kaçak elektrik kontrolü için Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Açma köyüne gittiklerinde engellemeyle karşılaştı. Kaçak kullanım oranının yüzde 85 olduğu köyde, ekiplerin girişi yola oturan köylüler tarafından engellendi. Ardından, cami hoparlöründen yapılan "kapınızı açmayın" anonsu ekiplerin çalışmalarını daha da zorlaştırdı. Bu durum, ekibin gerilimi artırmamak için çalışmalarını ertelemesine neden oldu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde altı ilde kesintisiz ve kaliteli elektrik dağıtımı hedefiyle çalışan Dicle Elektrik, kaçak elektrikle mücadelede sık sık engellemelerle karşılaşıyor. Son olarak Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Açma köyünde kaçak kontrol ekibi, köylüler tarafından yola oturularak durduruldu ve ardından cami hoparlöründen yapılan duyurularla köylüler uyarıldı.

Kaçak oranının yüzde 85 olduğu Açma köyünde, Dicle Elektrik Şırnak İl Müdürlüğüne bağlı kaçak kontrol ekipleri, abonelerin sayaçlarını kontrol etmek için köye gitti. Jandarmadan destek alınmasına rağmen köye girişleri köylüler tarafından engellendi. Cami hoparlöründen yapılan "kapınızı açmayın" anonsu, müezzin tarafından öğlen ezanından önce yapıldı ve olaylar cep telefonu kameralarına yansıdı.

Tüm çabalara rağmen, köylüler ekiplerin köye girişine izin vermedi. Gerilimin tırmanmaması için Dicle Elektrik kaçak kontrol ekibi, çalışmalarını erteleyerek köyden ayrıldı. Yetkililer, daha sonra yeniden kaçak kontrol çalışması yapılacağını belirtti.

Benzer olaylar daha önce de yaşanmıştı. Geçtiğimiz yıl Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Sulubağ Mahallesi'nde de benzer bir durum yaşanmış, cami hoparlöründen yapılan anonslar nedeniyle ekipler kontrolleri gerçekleştirememiş ve daha sonra jandarma eşliğinde mahalleye tekrar gitmişlerdi.

Kaynak: DİCLE ELEKTRİK BASIN BÜLTENİ