Ukrayna, Avdeyevka istikametinde 100 asker kaybetti Ukrayna, Avdeyevka istikametinde 100 asker kaybetti

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinin "sınırlı harekât kapsamında" tahliye edilmeye başlandığını açıklayan işgal rejimi sözde ordusu, tahliyenin ne zaman tamamlanacağına dair zaman vermedi.

İşgal rejimi basını, ordunun, Refah sınırının doğusundaki mahallelerde yaşayan Filistinlilere el-Mevasi ve Han Yunus'taki "insani bölgelere gitme" çağrısı yaptığını duyurdu.

Siyonist işgal rejimi sözde Başbakanı Binyamin Netanyahu, 30 Nisan'da yaptığı açıklamada, esir takası olsa da olmasa da Gazze'de yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah'a kara saldırılarını başlatacaklarını söylemişti.

Netanyahu, dün yaptığı açıklamada HAMAS'ın esir takası mutabakatı için dile getirdiği Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların sonlandırılması talebini kabul etmeyeceklerini belirtmişti.

HAMAS'ın taleplerinin kabul edilemeyeceğini aktaran Netanyahu,"HAMAS'ın taleplerine teslim olmak israil devleti için korkunç bir yenilgi olacaktır." ifadelerini kullanmıştı.

Gazze'ye saldırıların sonlandırılmasından sonra koltuğunu kaybetmesine kesin gözüyle bakılan Netanyahu'nun bu açıklamayla esir takası müzakerelerini çıkmaza sokmayı amaçladığı yorumları yapıldı. 

Kaynak: İLKHA