Anestezi ve Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Ahmet Anaç, epidural anesteziyle ağrısız doğumun uluslararası alanda sıkça tercih edilen bir yöntem olduğunu, ancak Türkiye'de bu yöntemin kullanım oranının yüzde 1'in altında olduğunu belirtti.

Uzm. Dr. Ahmet Anaç, epidural anestezi adı verilen bir teknikle, doğum öncesinde anne adaylarının bel bölgesine özel bir iğneyle omuriliğe takılan bir kateterden anestezik madde verilerek, belden aşağısının uyuşturulduğunu açıkladı. Bu prosedürün doğum öncesinde ve sırasında ağrı hissedilmesini engelleyerek anne adaylarının doğum sürecini kolaylaştırdığını ve halk arasında "Prenses Doğum" olarak bilindiğini vurguladı.

Dr. Anaç, prenses doğumun anne adayları için oldukça konforlu, sağlıklı ve kolay olduğunu, günümüzde sıklıkla tercih edildiğini ve anne ile çocuk için ciddi bir risk taşımadığını belirtti. Ancak, diğer ülkelerde yaygın olan epidural anestezi yönteminin Türkiye'de nadir tercih edildiğine dikkat çekti.

Dicle Elektrik, Kaçak Elektrikle Mücadelesini Sürdürüyor Dicle Elektrik, Kaçak Elektrikle Mücadelesini Sürdürüyor

Fransa'da doğumların yüzde 87'sinin, Amerika Birleşik Devletleri ve İskandinav ülkelerinde ise yüzde 90'ın üzerinde epidural anesteziyle gerçekleştiğini belirten Dr. Anaç, Türkiye'de bu oranın yüzde 1 civarında olduğunu ifade etti. Dr. Anaç, "Ülkemizde epidural anestezili prenses doğumun yeterince tanıtılamadığı kanaatindeyim. Bu prosedürün anne adaylarına doğru ve bilinçli bir şekilde aktarılması önemlidir. Devletin desteğiyle yaygınlaşmasını umuyoruz. Devlet tarafından karşılanmayan epidural anestezi ücretleri nedeniyle anneler kendi bütçelerinden ödemek zorunda kalıyorlar. Bu da yöntemin tercih edilmesini engelliyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA